Kolmapäev, 24. aprill 2013

Kehtna valla X kirjanduspäevade külalised

Sellekevadised, arvult juba kümnendad Kehtna valla kirjanduspäevad avati esmaspäeval 15. aprillil.
Kirjanduspäevade esimeseks külaliseks oli lastekirjanik Eve Hele Sits. Inglistel külastas ta lasteaia lapsi, Kehtnas tuli ta kohtuma Kehtna Põhikooli algklasside õpilastega.  Eve Hele Sits pajatas lastele oma juttude saamisloost ja peatselt ilmuvatest raamatutest. Kõik nad jutustavad loodusest. Lapsed esitasid külalisele hulgaliselt küsimusi.
         

Esmaspäeva õhtul toimusid Kehtna valla raamatukogudes või klubides kirjanduslikud õhtupoolikud. Kehtna klubis luges oma luuletusi Colleen Midell. Luuletuste vahele esinesid klaveripaladega Kehtna Kunstide Kooli õpilased Hanna-Liisa Kuusing ja Evita Lohu.

 
Teisipäeva õhtuks olime külla kutsunud kirjaniku, luuletaja, ajakirja Eesti Naine peatoimetaja Aita Kivi. Kuulsime tema kirjanikuks saamise lugu, töödest mitmete ajakirjade toimetustes ja mõtteid elust. Kuulajate soovil luges külaline oma luuletusi. Aitäh nendele vähestele, kes otsustasid oma õhtu veeta huvitava esineja seltsis.    

Kolmapäeval  oli meie kirjanduspäevade külalisi kaks: lastekirjanik Tiina Kilkson, kes käis Eidaperes valla lasteaedade lastele oma raamatutest rääkimas ja lastega mängimas. Tiina Kilkson on kirjutanud ühetähe raamatud "Pisikese Peetri pikk pühapäev" ja "Tööka toonekure talu tegemisi".
Valtu Põhikoolis ja Kehtna Põhikoolis käis õpilastega kohtumas kirjanik ja ajakirjanik Andrus Kivirähk. Alustuseks tervitati külalist lauluga ja põhikooli õpilased esitasid katkendi näidendist Leiutajateküla Lotte. Seejärel luges Andrus Kivirähk lastele ette oma lustakaid lugusid, vastas kuulajate küsimustele ja jagas autogramme. Sellist vilekooriga aplausi kohtumise lõpus pole ammu koolis kuulnud.


Kolmapäeva õhtul  toimus Kehtna Klubi saalis salongiõhtu. Külaliseks oli seekord Juuru Mihkli koguduse õpetaja Tauno Kibur,  pillidel musitseerisid Johanna ja Helmut Hark ning Angela Katkosilt. Sedakorda sai rõõmuga tõdeda, et klubi saal oli rahvast täis. Tauno Kibur rääkis kokkutulnutele piiblist kui raamatute raamatust, mõtiskles elu üle ja vastas huviliste küsimustele. Vahepaladena saime kuulata imelist muusikat.

Neljapäevaõhtu teema oli aiandus ning kõik aiandushuvilised said Kehtna Klubi saalis kuulata
Mariann Rooslat, kes oli ette valmistanud loengu kiviktaimlast, puudest-põõsastest koduaia haljastuses. Samuti jagas ta kuulajatele praktilisi näpunäiteid.23. aprillil tähistatakse rahvusvahelist raamatu ja roosi päeva. 
Kehtna Põhikooli õpilane Sten Leinasaar luges Jaan Kaplinski luuletuse ja esitas katkendi "Kevadest", tütarlapsed aga laulsid raamatust. Esinema oli kutsutud ka Kalju Laiapea, kes esitas oma loomingut.
Klubi juhataja Kersti Mäevälja ja Kehtna Raamatukogu juhataja Maie Kalmiste andsid kokkutulnutele väga üksikasjalise ülevaate möödunud viie aasta kirjanduspäevade ettevõtmiste kohta, mida Kehtna Raamatukogu, Kehtna Põhikool ja Kehtna Klubi ühisel jõul on läbi viinud. Kõikidele, kes kirjanduspäevade toimumisele kaasa on aidanud, jagati tänukirju, roose ja sooje sõnu. Kirjanduspäevade traditsioon jätkub ka edaspidi - teatepulk anti edasi Eidapere raamatukogule ja kultuurikeskusele. 
Ühise laua taga istudes sai kultuurijuttu puhutud ja Ebe Luige juhendamisel pabersalvrättidest roosegi meisterdatud.
Raamatu ja roosi päevaga oli tore panna kirjanduspäevadele punkt. Tegelikult koma, kuna punktiks saab
30. aprillil kell 16.00 Kehtna Raamatukogus toimuv kohtumine 
kirjaniku ja kunstnikuga - Marje Ernitsaga. Olete kõik oodatud!

    30. aprillil toimus raamatukogus kohtumine kirjanik ja kunstnik Marje Ernitsaga, kes oli kaasa võtnud osa oma maale ning kõik seni ilmunud 15 raamatut (paberkandjal). Väga huvitav oli kuulda iga maali saamisloost ja tehnikast. Külaline rääkis elust, oma raamatutest ning tulevikuplaanidest. Südamlikud ja soojad olid Marje Ernitsa loodud ja ettekantud luuletused.
Aitähh Marje Ernitsale ilusa õhtu ja meie raamatukogule kingitud raamatu "Punane polügoon" eest!Kommentaare ei ole: