MEIE SÜNDMUSED

KÜLAS OLI JUTUVESTJA ENA METS




11. novembril pealelõunal toimus raamatukogus kohtumistund jutuvestja Ena Metsaga 
"Inimhetked ja kohtumisretked". Publikuks olid seekord Kehtna Kutsehariduskeskuse noored, kes said kuulda lugusid kohtumistest elus, mis meid muudavad ning inspireerivad.
Õhtusesse jutuvestmisringi olid oodatud kõik huvilised, teemaks oli  "Loodus, minu kodu".
Jutte vestab Ena väga kaasahaarvalt, paneb kaasa mõtlema ning iseendasse vaatama. Kes veel pole teda kuulnud, siis hea tahtmise korral saab jutuvestja "kinni püüda" mõnel jätkuval jutuõhtul, sest Ena käib ja vestab oma lugusid mööda Eestit. Täna, 12. novembril näiteks Rapla Keskraamatukogus.

~-~ : ~-~


KAIRE VILGATSI ja DAGMAR OJA VESTLUSRING

"ILUSAD SUURED TÜDRUKUD"

Raamatukogupäevad on selleks korraks jälle läbi saanud. Toredaks lõpuürituseks kujunes reedel, 30. oktoobril raamatukogu kutsel põhikooli saalis toimunud vestlusring.  Kaire Vilgatsil ja Dagmar Ojal ilmus raamat "Ilusad suured tüdrukud" ja sellest raamatust reedeõhtul juttu veeretatigi. Külalistega suhtles ning vestlusringi vedas Getter Lukjanov. Õhtusse jagus nii juttu kui muusikat ning soovijad said ratutesse autogramme ja pühendusi.



~]] : [[~


ETTELUGEMISHOMMIK 

kooliõpilastele


Sügisene koolivaheaeg sai selleks korraks läbi, lapsed koolis tagasi ning raamatukogupäevad jätkuvad. 26. oktoobri hommikupoolikul käisid algklasside õpilased raamatukogus lugusid kuulamas.

juttu loeb ette õpetaja Kristi
juttu loeb õpetaja Kirsti

juttu loeb õpetaja Alari

juttu loeb õpetaja Evelin

juttu loeb tädi Malle
     

                                                                       ~oooOooo~


REISIMULJEID ARAABIA ÜHENDEMIRAATIDEST
pajatas MALLE PERAMETS





22. oktoobril jätkusid raamatukogupäevad kevadel ära jäänud reisimuljete jagamise õhtuga. Reisihimuline Malle oli lahkel meelel nõus oma kevadist sõitu meelde tuletama ning huvilistega jagama. Pildimaterjali jagus nii ekraanile näitamiseks kui ka fotodelt vaatamiseks, lisaks Mallele omane humoorikas jutt sinna juurde. Silmaringi laiendavatele reisimuljetele lisaks saime ka kaugelt maalt kaasatoodud teed ning komme maitsta. Aitäh Mallele toreda õhtu eest!


                                       >>>O<<<


LIISIMARI RANDJÄRVE NÄITUSE AVAMINE






20. oktoobril alanud üleriigilistele raamatukogupäevadele andis uhke avalöögi Liismari Randjärv oma Vietnami teemalise näituse avamisega. Liisimari rääkis enda õpingutest ja elust Vietnamis, tutvustas oma moeloomingut ning vastas huviliste küsimustele. Oli kauni näituse värviküllane avamine. Tulge imetlema! Näitust saab Kehtna raamatukogus vaadata novembrikuu lõpuni.

oooOOooo


AARDEJAHT HAAPSALUS
ehk

VALLA TUBLIMATE SUVELUGEJATE TUNNUSTAMISVÄLJASÕIT 

Käes on september ja uus kooliaasta on hoo sisse saanud. Koos suvega lõppes ka järjekordne suvelugemise programm. Selgitasime välja Kehtna valla tublimad suvelugejad, kellele saime koostöös Rapla Keskraamatukoguga pakkuda sel aastal lõpuüritusena preemiareisi. Täna, 11. septembril 2020 käisimegi tublide lugejatega aardejahil Haapsalus. Nimelt pakub SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid vahvat programmi, mis on hariv ja põnev samaaegselt. Kes on käinud, teab millega tegemist. Kes veel pole aardejahti läbi teinud, minge kindlasti!
Programmi alustasime huvisõiduga „Peetrikese“ rongiga. Ringi sõites saime Haapsalu kohta palju uut teada. Otsisime aardeid Raudtee- ja Sidemuuseumis, Iloni Imedemaa mänguhoovis, Haapsalu linnuse muuseumi õuel, Haapsalu raekojas ja Ants Laikmaa muuseumis. Kõhukinnitust said aardeotsijad Talumehe Kõrtsis. Tänane ilm oli aardejahiks igati soodne. Aarded said leitud ning päev oli väga vahva! Seda arvasid nii lapsed kui ka kaasaskäinud raamatukogutöötajad.




















----:----


KEHTNAS PEETI 29. augustil
VANA AJA PÄEVA

Selle puhul tuli oma ruumidest välja ka Kehtna Raamatukogu. Toimus kasutatud ja mahakantud raamatute heategevuslik müük, mille tulu läheb Kehtna Raamatukogude lasteosakondadele kott-toolide ostmiseks. Heategevus mitmeski mõttes - raamatud said veel ühe võimaluse ja ostjad said endale meelepärased raamatud. Täname siinkohal kõiki raamatuostjaid!
Raamatute sirvimise kõrvalt sai kuulata Ingliste raamatukoguhoidja Pille mõnusat jutuvestmist elust ja õnnest, inimlikest nõrkustest ja tugevustest. Valtu raamatukogu tõi kaasa huvitava väljapaneku käsitööraamatutest. Sai kolleegidega suvemuljeid vahetatud, kui ka tööjuttu aetud.




                                             ~oOo~oOo~oOo~

TASKUKOHANE KINGITUS SÕBRALE

Lisanne töötuba 




Sõbrapäev on tulemas ning sõbrale on ikka hea midagi ilusat ja omatehtut kinkida. Seekord tegime Lisanne (Lisanne töötaoast) juhendamisel termokahanevast plastist võtmehoidjaid. Igaüks valis endale välja mingi pildi, kasutades seda šabloonina, joonistas piirjooned plasti peale ning värvis värvipliiatsitega pildi ära. Seejärel tuli pilt välja lõigata ning seda natuke ahjus kuumutada. Protsess oli põnev ning pakkus huvi ning lusti nii lastele kui ka täiskasvanutele. Aitäh Lisannele järjekordse uue kogemuse eest!


                                                >)X(<



KÜLAS KÄIS JUTUVESTJA 

PIRET PÄÄR


2020. aasta on kuulutatud eesti rahvajutu aastaks. Et aastat vääriliselt tähistada, kutsusime lastele lugusid jutustama Piret Pääri, eesti rahvajutu aasta 2020 idee autori ja eestvedaja. Õdusalt hämaraks tehtud lastetoas said lapsed toolidel ja vaipadel maas istudes end mõnusalt tunda ning kuulata põnevaid ja õpetlikke lugusid. Vahva oli lugude abil rännata ja kujutada end hoopis teise maailma...aeg möödus ruttu. Tagasisidena oleme lastelt kuulnud ainult kiidusõnu. Aitäh jutuvestjale!





>>>o<<<


JAANUARIKUU 

RAHVAKALENDRI TÄHTPÄEVADEST

Suured pühad seljataga, uus aasa vastu võetud ning esimene kuu juba poole peale tiksunud. 
Rahvakalendri tähtpäevi on aastas palju, igasse kuusse jagub neid üksjagu. Hea ülevaate annab tähtpäevadest andmebaas BERTA. Jaanuari ehk näärikuu tähtpäevade kujunemisest ning nende tähendusest rääkis eilsel pealelõunal huvilistele Kehtna Kutsehariduskeskuse õpetaja Reelika Laes. Oli väga huvitav ja hariv pärastlõunatund.


                                            oO)):((Oo

RAAMATUKOGU MUUTUS PÄKAPIKU VÕLUMAAKS



17. detsembril tutvustas lasteraamatute autor Anu Laansalu Kehtna Põhikooli 1. klassi lastele oma raamatuid. Päkapikuna muutis Anu ka raamatukogu lasteosakonna selleks paariks tunniks päkapiku võlumaaks, kust kostus laste rõõmsat lusti ja tralli, valmisid kaardid jõulusoovidega ning ühistööna õnnekett. Anu Laansalu lasteraamatuid "Päkapikke piilumas" ning "Taas päkapikke piilumas" on võimalik raamatukogust ka koju kaasa osta.
Aitäh päkapikk Anule!

~:~H~:~


LUULETUS KUI HINGE PALSAM

Luulehommik Sigrid Kalle-Vainolaga



Tänane (12. detsembri) hommik algas raamatukogus väga luuleliselt, sest saime luulest rääkima ning oma loomingut ette kandma Kehtna Klubi juhataja Sigridi. Kuulajaskonnaks olid enamuses Kehtna Kutsehariduskooli koka eriala noored, Luulehommik sündis koostöös õpetaja Reelikaga ning oli suunatud Kehtna KHK noortele, aga oodatud olid ka kõik teised luulehuvilised siinsest kogukonnast. Meie rõõmuks üks memm ikka julges noorte sekka tulla ning veel suurem rõõm oli tagasisidena kuulda kiitvaid sõnu nii luuleridade autori kui tema loomingu kohta. Luuletused olid kaunis eesti keeles ning toimisid tõesti palsamina hingele. Ka noored kuulasid hiirvaikselt. Sigrid rääkis vaga huvitavalt, mismoodi meid vahel aitab oma tunnete ja mõtete üles kirjutamine ehk emotsiooni endast välja laskmine sellisel moel. Ja nii võivadki sündida luuletused... ja äkki nakatus mõni noor kuulaja luulepisikuga ning on edaspidi julgem ka omi mõtteid paberile riimima...
Aitäh Sigridile imelise luulehommiku eest ning et see "riimi-masin" tal sama hoogsalt ja õlitatult edasi töötaks! :-)


                                                                        ~oooOooo~


KÜLAS KÄIS JAAN KESKEL



19. novembri pärastlõunal oli raamatukogu rahvast täis. Kirjanik Jaan Keskel kohtus noortega, kellest enamus tema koolivennad Kehtna Kutsehariduskeskusest. Koos arutleti novembrile sobilikul teemal, inimsuhted Mardi ja Kadri vaatevinklist. Kohtumine toimus kirjaniku loodud mõnusas õhkkonnas, kus oma arvamusi avaldasid nii noored kui ka kohtumisel viibinud eakamad lugejad.


                                                                 )))::(((


MAAGILISED MARDID JA ERILISED KADRID





On martide ja kadride aeg…sel nädalal kutsusime põhikooli õpilased taas raamatukokku. Juhataja Silvi rääkis lastele mardipäeva ja kadripäeva kommetest ning martide ja kadride erinevusest. Lapsed jagasid oma kogemusi mardisandiks käimistest. Seejärel said lapsed igaüks endale maski meisterdada. Selle töö juurde olime lastele appi kutsunud osavate kätega Lisanne Lisanne töötoast, kes aitas ja innustas lapsi erinevaid materjale kasutama, et mask saaks ikka huvitav ja omanäoline. Kasutati lambavilla, sammalt, pappi, lõnga, nööpe, pärle ja palju muud. Tragimad meisterdajad jõudsid isegi mitu maski valmis teha. Oli harviv ja tore keskpäevatund raamatukogus.
Täname Lisannet ja ootame uusi huvitavaid õpitubasid. Järgmine kohtumine on plaanis juba jõulukuul!



<<< ~ >>>

PESUNÄITUSE "KLEIDIALUNE ILU"

AVAMINE



6. novembri õhtul avas Anne Ummalas raamatukogus eksponeeritava pesunäituse "Kleidialune ilu". Käsitöö asjatundjana jagas Anne huvitavat informatsiooni erinevate pesude ja pesukandmise kohta läbi ajaloo. Näituse autor selgitas, miks kõik vana talle huvi pakub, miks ta vanu esemeid kogub ning alles hoiab. Anne andist lootust, et raamatukogus saab tulevikuski näha midagi tema  "varasalvedest". Jääme huviga ootama.


cCc~cCc~cCc

RAAMATULAAGER


Nagu eelmisel aastal, toimus ka sellesügisesel koolivaheajal raamatukogus lastele raamaatulaager. Asi sai teoks põhikooli huvijuhi Kersti ning raamatukogu töötajate koostööna. Laagrisse soovijad pidi end eelnevalt registreerima. Reedel, 25. oktoobri hommikul tuli huvilisi kokku 15. Enamus Kehtna koolist, osad aga ka Valtu põhikoolist.
Kõigepealt rääkisime raamatukogupäevadest, trükikunstist ning arutlesime raamatute ja lugemise teemal. Mängisime kirjanduslikke mänge ning lapsed lugesid üksteisele juttu ette. Seejärel said kõik laagrilised Kersi juhendamisel meisterdada endale värviraamatu, kusjuures kaaned kujundas oma raamatule igaüks ise.
Suure meisterdamise peale läksid lastel muidugi kõhud tühjaks. Moodustati kaks rühma ning lepiti kokku, kes mida varub. Seejärel siirduti poodi vajalikke toiduaineid ostma, et saaks üheskoos kooli kodundusklassis süüa valmistada. Toiduained toodud, põlled ette seotud, käed põhjalikult puhtaks pestud, läkski köögiklassis kõva askeldamine lahti. Menüüs oli tervislik hamburger salatiga ning kohuke. Hiljem söödi veel küpsiseid ja õunu lisaks.
Sel ajal, kui lapsed Kerstiga köögiklassis toimetasid ning lõunat sõid, panime raamatukogus asjad valmis järgmiseks ettevõtmiseks. Nimelt oli raamatukogu juht Silvi organiseerinud siia VAIKUSE DISKO. Kes pole sellest varem kuulnud, saab rohkem infot lugeda SILENT DISCO kodulehelt. Vaikuse disko korraldaja Margus selgitas lastele, kuidas juhtmevabu kõrvaklappe kasutada ning kuidas muusikat valida. Iga osaleja sai oma lemmiklaulu tellida ning peagi polnud raamatukogus enam eriti vaikne, sest oma lemmiklugudele hakati hoogsalt kaasa laulma. Möllati ja nauditi muusikat, tunti ennast mõnusalt ning kui kojumineku aeg kätte jõudis, olid lapsed üsna väsinud, sest tants ja trall võttis ikka päris võhmale. Oli tore laagripäev, ütlesid lapsed. Rahule jäid ka korraldajad ise.



>)I(<


ETTELUGEMISPÄEV


Kohe-kohe on taaskord algamas üleriigilised raamatukogupäevad. 20. oktoobril, mis tähistatakse ettelugemispäeva, on põhikooliõpilased juba sügisvaheaega nautimas. Nii toimusidki ettelugemised tänasel koolipäeval, kui algklasside õpilased käisid kordamööda raamatukogus jutte kuulamas. Sel korral lugesid lugusid ette põhikooli direktor Liivi, raamatukogu direktor Silvi ning juttu sai oma kaasõpilastele ette lugeda ka Kritili. Kuulati hoolega ning arutleti kuuldud teemadel.

                                                                      ~)+(~


VESTLUSKOHTUMINE 

"MA ARMASTAN OOPERIT"

Ooperikino tutvustas Teele Ojasalu





1. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva. Muusika oli ka meie eilse (10. oktoobri) kokkusaamise märksõna. Jätkates koostööd Kehtna Kutsehariduskeskusega, kutsusime endale külla sealse kooli noored, et pakkuda neile midagi uut ja huvitavat. Teretulnud olid aga ka kõik teised huvilised. Nimelt oli Teele Ojasalu, kes igapäevaselt peab Kehtna vallas haridus- ja kultuuritööspetsialisti ametit, lahkelt nõus rääkima tulema oma kirglikust huvist - ooperist ja  Ooperikinost kui sellisest. 
Vestluskohtumine oli väga huvitav ja silmaringi laiendav. Aitäh Sulle, Teele! 


                                                                ¤)xXx(¤

GRUUSIA REISIMULJEID
PAJATAS MALLE PERAMETS



Meie raamatukogus on sel sügisel mitmeid muudatusi, aga on ka asju, mis jätkuvad vanaviisi. Üheks toredaks traditsiooniks on saanud reisimuljete jagamine.
Teisipäeval, 8. oktoobri õhtupoolikul kogunesidki taas kokku need, kes soovisid Malle Perametsa septembrikuisest Gruusia reisist osa saada. Rikkaliku pildimaterjali ning Malle muhedalt edasiantud selgitavate kommentaaride kaasabil laienes meiegi silmaring ning andis tunde, nagu oleks ise Gruusias tiiru ära käinud. Kui pildid vaadatud, said soovijad maitsta Gruusiast kaasatoodud teed ja maiustusi. Raamatukogus oli jällegi üks mõnus ja õdus õhtupoolik - suur aitäh Mallele!

Siinkohal kutsukski üles teisi reisiselle, kes oleks nõus jagama oma põnevaid avastusretki sõnas ja pildis ülejäänud kogukonnaga. Olete teretulnud seda tegema Kehtna raamatukogus!



                                                                     ~ ))) : (((~


SUVERAAMAT 2019



Suvest on saanud sügis ning selleks korraks on „Suveraamat 2019“ läbi saanud ning pidulikult lõpetatud. Eile, 25. septembril kogunesid Kehtna raamatukokku valla kõige tublimad Kehtna, Valtu ning Järvakandi raamatukogude suvelugejad. Andsime üle tänukirjad, arutlesime lugemise ja raamatute teemal ning sõime üheskoos torti.

Paljuski oli suveprogramm selline nagu mitmetel eelnevatel aastatel. Suvekuudel toimuvast lugemisprogrammist olid kutsutud osa võtma 1.-9. klassi õpilased, aga teretulnud olid ka lugemise selgeks saanud koolieelikud. Läbiloetud raamatute kohta ootasime lastelt mõtteid ja/või joonistusi tagasisidelehtede näol, alles siis sai laps oma lugemispassi templi. Raamatutele said lapsed ka omapoolse hinnangu anda – roheline mumm tähendas raamatu meeldimist, sinist värvi mumm viitas sellele, et raamat ei meeldinud. Raamatuid on tõesti palju ning ega kõik nad saagi ühtemoodi meeldida. Aga sinise mummu sai vaid mõni raamat.

Mis siis sel aastal teistmoodi oli? Suvelugemise programm toimus seekord valdade kaupa eraldi ning maakonna eri valdades mõeldi ning viidi see läbi omamoodi. Kehtna vallas otsustasime raamatukogutöötajatega, et proovime sel aastal nõnda, et ei anna lastele ette raamatute soovituslikke nimekirju, kust siis meelepärane raamat välja valida. Andsime lastele hoopis vabad käed valida just neile sobivad raamatud. Tingimuseks vaid see, et raamat peab olema eakohane ning veel lugemata. Osadele lastele valmistas selline vaba valik rõõmu, osad olid ehk otsustamisel natuke kimbatuseski. Aga raamatuid laenutati, loeti ning avaldati arvamust. Ka joonistusi tuli päris palju. Lõpuüritusel küsisime laste arvamust ning selgus, et neile meeldis seekordne valiku- ning otsustusvabadus. 

Kokku osales Kehtna valla raamatukogude suveprogrammis „Suveraamat 2019“
37 last ning loetuks said 434 raamatut. Populaarsemateks kujunesid „LasseMaia detektiivibüroo“ (autor Martin Widmark) ning „Ella ja sõbrad“ (autor Timo Parvela) ning „Paula elu“ (autor Aino Pervik) sarja raamatud.. Rohkem loeti veel Ilmar Tomuski, Reeli Reinausi, Kristiina Kassi, Siiri Laidla ja Anti Saare kirjutatud lasteraamatuid. 

Kehtna raamatukogu 2019. aasta kõige tublimad suvelugejad olid:
 Merilin Roopärg, Keitlin Roopärg, Stefani Roopärg, Anni Kangrumägi, Sander Falilejev, Marie Heinmest ja Laura Kase. Programmis osalesid veel Sophia Kranach, Sandra-Liis Uutmann, Jasper Sildoja, Carmen Kersten ning Marje Mäevälja.
Aitäh teile kõigile!


~>)8(<~


LUULEÕHTU LY EHINIGA



Emakeelepäeva eelõhtul oli raamatukogus külaliseks luuletaja ja tõlkija Ly Ehin. Väljakuulutatud teema – valitud luuletõlkeid Ehinite sulest, oli küll õhtu läbivaks jooneks, aga külaline mõtiskles ka keele ja emakeele teemadel, rääkis luule lugemise ja tõlkimise eripärast ning oma armastusest türgi keele vastu. Ly Ehin esitas kauneid luuletõlkeid, mis on erinevatest keeltest eesti rahvani jõudnud nii tema enda kui Andres Ehini abil.
Aitäh Ly Ehinile südamliku ja luuleküllase õhtupooliku eest!



                                                      ooo  >xOx< ooo



KOHTUMINE TIINA TIITUSEGA


Esmaspäeva, 11. märtsi õhtul olid Kehtna raamatukokku oodatud kõik need, kel huvi kohtuda Tiina Tiitusega, keda paljud tunnevad kui suhteterapeuti, osad mäletavad aga kui tuntud moekunstnikku. Alustuseks rääkiski esineja iseendast, otsimisest ja leidmisest, enda teekonnast moemaailmast suhete nõustamiseni. Külaline jagas oma tõekspidamisi elust ja suhetest, käitumismustritest ja paljust muust. Huvitavat esinejat kuulates lendab aeg kiiresti. Ilmselt tabasime me kõik mõnegi mõtte, mis äratundmist leidis või edasimõtlemist nõuab. Keda teema rohkem huvitab, saab lugeda juurde Tiina Tiituse kirjutatud raamatutest. Neid on tal seni ilmunud kaks, loodetavasti toob tulevik lisa. Uute kohtumisteni!

~//~//~


 NÄITUSE
"LAULU- JA TANTSUPEO OOTUSES"
AVAMINE


Hoolimata väljas kõrguvatest lumehangedest liigume me mõtetega järjest kevade ning suve poole. Elame ootuses. Käesolev laulu- ja tantsupeo juubeliaasta tõstab esile ja väärtustab Eesti laulu- ja tantsupidude 150 aasta pikkust traditsiooni. Sellest tulenevalt on meil väga hea meel olla esimene koht, kus 2019. aasta XXVII laulu ja XX tantsupeole „Minu arm“ pühendatud näitust eksponeeritakse.
Kahekümnest Raplamaa eri paigus valdavalt enne 1985. aastat jäädvustatud fotost koosnev näitus „Laulu- ja tantsupeo ootuses“ sündis Raplamaa laulu- ja tantsupeo komisjoni eestvedamisel ning 
rändab erinevates Raplamaa raamatukogudes ja kultuurikeskustes, et tuua tantsu- ja laulupeo hõngu raplamaalastele veelgi lähemale. 
Peale raamatukogu direktori Maie Kalmiste tervitust ja avasõnu lasid lapsed oma häältel heliseda. Lauluõpetaja Lea Karjase juhatusel esitas Kehtna Põhikooli mudilaskoor kaks lustakat laulu, mis kõlasid raamatukogu ruumides imehästi.
Näituse avamisele tulnuid tervitas vallavanem Indrek Kullam ning seejärel rääkis üks näituse ellukutsujatest – Rahvakultuuri Keskuse Raplamaa rahvakultuurispetsialist Triinu Ülemaante näituse saamisloost.
4. märtsil Kehtna raamatukogus avatud fotonäitust saab vaadata kuni 29. märtsini, siis rändab see edasi, peatudes Järvakandi Kultuurihallis, Kohila raamatukogus, Rapla Kultuurikeskuses ja Märjamaa Valla Raamatukogus.

Tulge vaatama!




                                          ~8~ ~v~ ~8~

MERLENDA SAVIST LAMBAD


NÄITUSE AVAMINE

„Lambad on siin ja lambad on seal“…kes seda Juhan Saare sõnadele viisi loonud Olav Ehala laulu ei teaks! Just see vahva „Lambalaul“ oli toredaks sissejuhatuseks reedel raamatukogus toimunud MERLENDA SAVIST LAMBAD näituse avamisel. Lambaid sai tõesti palju – luuletuses, laulus, raamatute kaantel ja näitusevitriinis. Igas mõõdus savist lambaid on Merle Beljäjev voolinud pea viis aastat. Näitus aga sai teoks esmakordselt ja tänu Kehtna klubi uuele juhatajale Sigridile, kes Mõnuste kandi tegusa naise huvitavat hobi meile tutvustas.
Kohaletulnud said kuulda, kuidas Merle lammasteni jõudis ja millega ta peale hobikeraamika veel tegeleb. Jällegi sai tõdetud – kes teeb, see jõuab!
Näitust saab vaadata ja soovi korral üht-teist endalegi soetada kuni 25. veebruarini.





                                                 >>> + <<<


KÄTTE ON JÕUDNUD JÕULUJUTTUDE AEG...

Pärast pikka kuuma suve ning ilusat sooja sügist on kätte jõudnud aasta viimane kuu, koos valge lumevaiba ja jõuluootusega. Ja jälle on käes jõulujuttude lugemise ning -kuulamise aeg. Sellel aastal on nõnda, et igal esmaspäeval käivad põhikooli suuremad õpilased raamatukogus väiksematele jõulujutte ette lugemas. Täna tehti algust ning raamatukogus said juttu kuulata esimese klassi õpilased. Loo luges lastele ette Liisa ning komme jagas Dagne. Järgmisel esmaspäeval juba uued jutud ja uued kuulajad.



Kellele meeldib lugusid kuulata, sellel on detsembrikuus võimalik internetis ERR-i portaalis Lastejaam avada jõulukalendri aknaid ning kuulata-vaadata huvitavaid jõulujutte.


~)X(~



KOHTUMINE
VLADISLAV KORŽETSIGA


Sellesügistesse raamatukogupäevadesse oli meil plaanitud kohtumine Vladislav Koržetsiga. Elul on aga omad plaanid ning kokkusaamine lükkus edasi - see sai teoks 29. novembril.
Vladislav Koržets pajatas oma loomerännakust, otsimistest ja leidmistest, kirjutamise-ning teletööst, elust, loodusest ning väärtustest. Huvitavatele mõtisklustele vahepaladeks luges külaline just temale omasel muhedal moel ette lugusid oma viimati ilmunud raamatust "Ükskord ühes paigas" ning esitas luuletusi, millest mõni veel alles loomisjärgus, oma täit mõõtu ja tervikuks saamist ootamas. Kuulajate poolt esitatud küsimused andsid jutulõngale veeremissuunda ning jutt sai mitmekihiline ja väga huvitav – nagu jutuvestja isegi. Soovijad said osta raamatuid ning küsida autogrammi.
Kuna kohtumiste aeg on alati piiratud, siis kõiki mõtteid ja teemasid ei jõua läbi arutada. Kel midagi kripeldama jäi, saab ehk „abi“ raamatutest – nii Vladislav Koržetsi enda loodutest kui ka tema kohta teiste poolt kirja pandud teostest. Head lugemist!



~¤:V:¤~


TAI REISIMULJEID
PAJATAS MALLE PERAMETS

fotod pärinevad Malle Perametsa fotokogust


20. novembril oli raamatukokku põhjust koguneda kõigil reisihuvilistel, sest Malle Peramets tuli jälle lahkelt oma reisimuljeid jagama. Viimati külastas Malle kauget ja eksootilist Taid. Suur hulk reisipilte ja Malle huvitavad kommentaarid andsid hea ülevaate Taimaa eri tahkudest. Kui pildid vaadatud, oli soovijatel võimalus maitsta reisilt kaasatoodud teed. Eks ole ju tore pimedatel sügisõhtutel soojas toas, tassikese tee kõrvale tuttavatega juttu puhuda ja end mõnusalt tunda.
Millised on Malle edasised reisisihid, ei osanud ta veel isegi öelda. Aga mingu või enne Pariisi Nuustakule – Malle reisimuljetest on ikka huvitav osa saada! :-)

~¤O¤~


KOHTUMINE LASTEKIRJANIK
KADRI HINRIKUSEGA


On 30. oktoober - raamatukogupäevade viimane päev ja nagu kirss tordile sai tänasesse päeva Kadri Hinrikuse külaskäik. Põhikooli saalis kohtusid lastekirjanikuga õpilased teisest, kolmandatest ja neljandatest klassidest. Kadri Hinrikus on praeguseks kirjutanud 11 raamatut, mõnedega neist olid lapsed juba tuttavad. Viimast ja äsjailmunud „Sõna vägi on suurem kui sõjavägi“ ootame kohe-kohe ka raamatukogusse. Tore on raamatuid omal käel avastada, aga kui autor ise oma uut teost tutvustab ning seda ette loeb, on veelgi põnevam!
Kadri Hinrikus rääkis oma lapsepõlvest ja huvist kirjutamise vastu, rääkis raamatutest – nii nendest, mida lugenud, kui ka nendest, mida ise kirjutanud on. Lapsed kuulasid huviga ning saades võimaluse küsimusi esitada, tegid seda aktiivselt - nii saadi külalisest veelgi rohkem teada. Tuli välja, et kirjanikul on uue raamatu materjal koos ning juba järgmine kirjutamisel. Seega ootavad ees kohtumised uute raamatutegelastega ja võimalus nende elust osa saada. Piisab, kui avada raamatu kaas ja hakata lugema...




~)¤(~


RAAMATULAAGER


Käimas on üleriigilised raamatukogupäevad, mil toimub rohkelt sündmusi, kohtumisi ning muid toredaid ettevõtmisi. Ja kuna lastel on sügisene koolivaheaeg, otsustas kooli huvijuht Kersti käsikäes raamatukogurahvaga korraldada lastele vaheaja esimesel päeval raamatulaagri. Laagrisse registreerunuid tuli päris palju, esimesed saabusid raamatukokku juba pool tundi enne väljakuulutatud aega. Eks põnevust jagus nii lastele kui ka raamatukogutöötajatele endile. Suurt elevust pakkus uus keskkond ja olukord ilmselt ka berni alpi karjakoer Carmellale, kes muidu huvijuhi pereliikmena nende kodu valvab, nüüd aga „tööle kaasa“ võeti.
Mida me siis raamatulaagris tegime? Päeva juhatas sisse tutvustusvoor, kus iga laps enda kohta paar sõna ütles. Seejärel rääkisime raamatukogupäevadest, uurisime erikujulisi raamatuid, mängisime kirjanduslikke mänge ja murdsime päid ristsõnu lahendades. Oli nalja ja naeru, kisakoori ja isegi vaikuse hetki, mis kõik lapsed omaette enda valitud raamatut lugesid, et seda siis teistelegi tutvustada.  Vahepeal joosti mõned tiirud ümber koolimaja – kellel oli vaja jalgu, kellel käppasid sirutada ja end pisut jahutada. Kandis ju Carmella oma paksu kasukat ka siseruumides uhkusega seljas, ise kordagi kaeblemata.
Kehakinnitust said laagrilised Estern Outbackis, seejärel suunduti Kehtna klubi ruumidesse, et jätkata päeva käeliste tegevustega. Lapsed said ülesandeks meeskonnatööna kujundada vastavalt enda maitsele üks raamatu kaas. Kes joonistas, kes kleepis. Pildid valminud raamatukaantest leiavad edaspidi eksponeerimist raamatukogu vitriinis.
Raamatulaagri lõpetas arvamusvoor, kus iga laps sai välja öelda oma mõtted ühiselt veedetud päeva ja tegemiste kohta. Laagripäeva sisustanud Kersti, Maie ning Tiina, laagris osalenud lapsed ja ilmselt ka laste suur sõber Carmella jäid toredalt veedetud päevaga rahule. Mis muud, kui: kohtume teinekordki raamatukogus! AUH! :-)

tutvustusvoorus tutvustab Carmellat tema perenaine Kersti

lapsed erinevaid raamatuid avastamas

ehe ettelugemine

lugemishetked


käib kirjanduslik mäng

kes loeb ja kes kuulab


== ) 0 (==


ETTELUGEMISE PÄEV



On kultuuripärandi aasta ja Eesti 100 juubeliaasta. Koos sügisega on kätte jõudnud ka järjekordsed raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus“. Ettelugemise päeva tähistatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuse algatusel juba 1994-st aastast. Meie tähistasime ettelugemise päeva reedel, vahetult enne koolilaste vaheajale minekut. Hommikupoolikul oligi lastetuba pidevalt õpilasi täis - algklasside lapsed käisid klasside kaupa raamatukogus jutte kuulamas. Etteloetud lood puudutasid nii kodu kui kultuuripärandit, rahvuslooma hunti ja teisigi loomi, samuti kooli ning õppimist. Huviga kuulamine ja kaasa mõtlemine hoogustas lapsi kuuldu üle arutlema ja mõtteid vahetama. Üks klassitäis lapsi läks kuuldud loost innustatult klassi pilte joonistama. Lugusid lugesid ette raamatukogutöötajad Maie ja Tiina ning põhikooli direktor Liivi Siim.
Kohtume raamatukogus!




- ):( -



Suvi ja lugemine ehk SUVELUGEMINE


Foto pärineb Rapla Keskraamatukogu lastelehe pildigaleriist

Kuuendat aastat toimus Raplamaal noorte raamatusõprade suvelugemise programm. Viimased viis aastat on see olnud ühine kogu maakonna või suveperioodil mujalt siia oma koolipuhkust veetma sõitnud poistele-tüdrukutele.
Sellesuvine laste lugemine jõudis lõpule uue kooliaasta alguseks ja siis tehti raamatukogudes kohalikud kokkuvõtted . 5. oktoobril olid kogu maakonna paarsada tublimat lugejat palutud pidulikule vastuvõtule Rapla kultuurikeskusesse.
Tänavuse aasta üllatusesinejad olid lauljatar Liina Ariadne Pedanik ja youtuuber Martti Hallik. Parasjagu elevust ja nalja tekitas ka päeva lõpetanud Improteater Ruutu 10 näitlejate esinemine, kes kaasasid oma stseenide ettevalmistusse ka lapsed. Loomulikult söödi ka torti.
Kõigile jäi suve ja lõpuüritust meenutama tänukiri. Tublidest parimaid premeerisid raamatukogud raamatute, kinkekaartide ja mängudega, vähem raamatuid läbi lugeda jõudnud said mälestuseks helkuri või suu magusaks maiustustega.

Suvelugemise programmis, mille eesmärk on panna lapsi rohkem lugema, osales kokku 481 last. Kõige enam oli osalejaid Kohila vallast, järgnesid Rapla ja Märjamaa vallad.
Kehtna valla Järvakandi, Kehtna ja Valtu raamatukogude kokku 38 suvelugejat lugesid läbi 430 raamatut. Kehtnas 16 last (214 raamatut), Valtus 13 last (122 raamatut), Järvakandis 9 last (94 raamatut).

Kehtna Raamatukogu suvelugejad olid:
Merilin Roopärg, Keitlin Roopärg, Anni Kangrumägi, Janely Meltsas, Maribel Uutmann, Sandra-Liis Uutmann, Sander Falilejev, Laura Kase, Lisanne Tammaru, Kevin Kozlov, Triine Puur, Liisbeth Karuoja, Gregor Kase, Marie Heinmets, Margus Metsaäär ja Eleanor Johkem.

Aitäh kõigile osalejatele, jätkuvat raamatuhuvi ning palju põnevaid avastusi raamatumaailmas!

PILTE
 suvelugemise lõpupeost saab vaadata Rapla Keskraamatukogu noorte- ja lastelehelt


~ ¤ 0 ¤ ~


JUTUPEATUSE AVAMINE

Üle Eestimaa on välja valitud ning mälestustahvliga märgistatud sada paika, millel on pajatada mõni huvitav lugu. Kehtna on üks neist kohtadest, kus teha peatus...jutupeatus.
Täna, 12. juunil, kui kohalikus koolis saadeti õpilased suvepuhkusele, toimus raamatukogu juures JutuPeatuse avamine. Saime meie vaevalt oma sündmust sisse juhatama hakata, kui nägime - õuel ratsamees ja täitsa Rummu Jüri sarnane! Tuli temagi meie sekka, sest on ju tema see mees, kelle tegemistest Raplamaa kirjanik Andres Ehin "Rummu Jüri mälestused" raamatuks kokku kirjutas.
Kandletüdrukud Kehtna Kunstide Koolist esitasid koos juhendaja Kätlin Langiga toredaid pillilugusid. Kohalesaabunud said rohkem teada JutuPeatuse projektist, põhjaliku ülevaate Rummu Jürist andis kohalik kodulootundja Heik Past.  Ly Ehin oli kohal, jagamas meenutusi ajast, kui Andres Ehini lood Rummu Jürist kirja pandud said ning raamatuks sündisid.
Koos Kehtna vallavalitsuse esindaja, Kristiine Vahtramäega, mälestustahvlilt katte eemaldanud, läks Rummu Jüri peagi oma teed. Teistel aga oli põhjust suunduda raamatukokku - siin sai uurida Rummu Jüri elu ja toimetamisi kajastavat väljapanekut ning kohvilaua taga jätkus juttu kauemaks. 
Raamatukogu rahvas tänab kõiki osalisi, kes sündmuse kordaminekuks oma abistava käe ulatasid.
Leidkem mööda suvist Eestimaad rännates üles ka teised jutupeatused. Terve Eestimaa on põnevaid lugusid täis!








~ ¤=¤ ~


VIETNAMI REISIMULJEID
PAJATAS MALLE PERAMETS


On kevadine koolivaheaeg ning vaiksem periood ka raamatukogus. 24. aprillil kell 16.30 kogunesid raamatukokku aga kõik need, kellel oli huvi kuulda järjekordseid reisimuljeid. Ütles ju Malle Peramets oma Iisraeli reisimuljete pajatamise korral välja selle, et tema järgmine reisisiht on Vietnam. Nii see läkski! Selle aasta kevadel viibis Malle üle kahe nädala kauges ja eksootilises Vietnamis. Ja nagu varasematelgi kordadel, oli võõrsil käinu lahkel meelel nõus oma reisimuljeid huvilistega jagama. Piltide taustaks saime kuulda Mallele omasel humoorikal moel jagatud selgitusi Vietnami ja vietnamlaste kohta. Kohaletulnud said maitsta ka reisilt kaasatoodud teed.
Toredate pajatuste eest kinkis raamatukogu Mallele gloobuse. Et vaadaku üle ning märkigu kohad, kus juba käidud ja mis maailmas veel nägemata on. Ühe osaleja sõnad reisimuljete pajatajale: „Nagu oleks ise käinud!“ võtab otse ja hästi kokku selle mõtte, miks soovime tulevikuski reisimuljete pajatamise õhtuid 
korraldada. Muuseas – Malle järgmine reisisiht on juba teada!;-) Jääme huviga ootama.







 


~¤:¤~

KÜLAS KÄIS LOODUSTERAPEUT JA
LOODUSLIKE SALVIDE VALMISTAJA ENE LAUR


On Euroopa kultuuripärandiaasta. Natuke sõnaseletust:
pärandkultuuri all mõistetakse objekte, nähtusi ja kultuuriruume, mida hinnatakse neile omistatud ajaloolise, teadusliku, kunstilise, sotsiaalse, tehnoloogilise, usundilise ja muude väärtuste tõttu. See mõiste hõlmab endas nii materiaalset (käega katsutavat) kui ka vaimset pärandit. Pärandit tajutakse paikkondliku, etnilise, religioosse või muu identiteedi osana ning soovitakse seetõttu järgnevatele põlvkondadele edasi anda ehk pärandada. (allikas). 
Kuna kultuuripärand on nii rikkalik ja mitmetahuline, mõtlesime valgustada üht osa kultuuripärandis - nimelt pärimusmeditsiini. Selleks kutsusime külla loodusterapeudi Ene Lauri, kes oli lahkelt nõus rääkima oma tegemistest ning jagama esiemade tarkusi ja iseenda tähelepanekuid. Selle tegusa naise puhul kehtib tõesti ütlemine: kes teeb, see jõuab!  Töötab ju zooinseneri ja pedagoogiharidusega Ene Laur nii Kehtna Põhikoolis kui Juuru Eduard Vilde Koolis, on Polgu talu perenaine ja mesinik, tegutseb koos abikaasaga ENEKUN OÜ nime all, valmistades looduslikest toorainetest kehaõlisid-koorijaid, kreeme ja salve, mis sisaldavad lisaks kõigele muule heale ka mett ja muud mesilaste poolt valmistatut. Ta osaleb laatadel, peab loenguid ja viib läbi koolitusi. Ene on ennast täiendanud Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemias Eesti pärimusmeditsiini erialal ning omab loodusterapeudi kutsetunnistust. Enda kohta ütleb Ene nõnda: "Olen alati huvitunud loodusravist ja inimeste aitamisest võimalikult maalähedaste meetoditega".
Ene oskab väga huvitavalt rääkida pärimusmeditsiinist, apiteraapiast, loodusest ja abist, mida loodus inimesele pakkuda saab, oskaks inimene seda ainult vastu võtta. Kohaletulnud said Ene valmistatud kreeme-salve uudistada ja soovi korral endalegi osta. Üks asi on kodulehelt salvipurgikeste kohta teavet lugeda, teine asi on tegija enda käest üksikasjalisi selgitusi saada ning ideid ammutada, et edaspidi looduses võibolla lahtisemate silmadega ringi käia.
Aitäh Enele, kes oma rohkete tegemiste kõrvalt leidis aega ja tahtmist veeta üks tore õhtupoolik raamatukogus.


                                                                ~¤):(¤ ~

LASTEGA KOHTUS KUNSTNIK MADE PALBAT


Vastlapäeval ja ühtlasi sõbrapäeva-eelsel päeval oli raamatukogul heameel vastu võtta oma sõpru. Lasteaia „Siller“ vanimad, Lepatriinu rühma lapsed käisid koos õpetajatega tutvumas Made Balbati lasteraamatuillustratsioonide näitusega ja kohtusid kunstnikuga. Koos vaadati kõik pildid üle, kuulati kunstnikku, vesteldi joonistamisest,  raamatutest, muinasjuttudest  ja päris elust, vaba aja tegevustest, loomadest, valiti oma lemmikpildid ja –tegelased. Lõpuks kuulati ühiselt Enno Reppo kirjutatud ja  Made Balbati poolt illustreeritud toredat lasteraamatut „Sabaotsakesed“.  Sinna juurde näitas kunstnik teksti juurde sobivaid pilte.
Mänguhuvilised Lepatriinud said Made Balbatilt kaasa kaks toredat koolieelikutele mõeldud kaardimängukomplekti „Rongijuht Pelle“ ja „Kapten Pelle“.  Kunstnikule jäi kohtumist meenutama  laste kingitud joonistus.


~)x(~

SUUR EESTI AJALOO PUSLE KOOS!

Eesti Vabariigi sajas sünnipäev on kohe varsti käes.
Raamatukogus ootas sel puhul kokkupanemist Eesti ajalooteemalise
pusle tuhat tükikest. Kutsusime õpilasi üles seda üheskoos tegema
Nii käisidki lapsed vahetundide ajal ja peale koolipäeva lõppu pilti
kokku panemas - nüüd on see valmis!
Tublid tegijad olid:
Georg, Kaspar, Liisa, Lisanne, Eneli, Samuel, Marit, Emilie, Eliise, Laura, Krislin, Dagne, Triine, Kaisa ja Karoliina
(kõiki koos kahjuks pildile ei saanud).

AITÄH!

Foto: Kersti Mäevälja

~ ¤)(¤ ~


MADE BALBATI ILLUSTRATSIOONIDE
NÄITUSE AVAMINE


~)0(~

IISRAELI REISIMULJEID
PAJATAS MALLE PERAMETS



Alanud on uus aasta koos uute ootuste ja lootustega. Ees ootavad uued raamatud ja uued sündmused. Mõnda asja on aga hea vanast aastast uude kaasa võtta - näiteks reisimuljete jagamise kommet. Malle Peramets käis eelmise aasta oktoobrikuus Iisraelis ning ta oli jällegi lahkelt nõus rahvaga oma muljeid jagama. Tänasel kargel talvepäeval oli mõnusaks kontrastiks viibida pooleteise tunni pikkuse reisivideo vahenduse kaugel ja soojal maal - Iisraelis. Video ja reisipiltide vaatamisel tekkinud küsimused said Malle poolt vastatud, kes soovis kauge maa kohta rohkem teada saada, laenutas vastavaid raamatuid. Kuna Malle ei teinud sellest saladust, et tema järgmine reisisiht on Vietnam, siis soojendame lootust, et saame ka sellest maast ühel päeval Malle vahendusel üht-teist kuulda ja näha. Kui on rääkijaid, küll leidub ka kuulajaid. Aitäh kõigile kohaletulnutele!

~)X(~


JÕULUJUTTUDE AEG


Saabumas on jõulud ning just õige aeg lugeda ning kuulata jõulujutte. Seda me eile, 20. detsembril raamatukogus tegimegi. Jõuluteemalisi jutte lugesid algklasside õpilastele ette põhikooli direktor Liivi Siim, eesti keele ja kirjanduse õpetaja Kirsti Villard ning meie, raamatukogutöötajad. 
Oli tore üheskoos lastega jõuluaega jõuda!

~)O(~


Näituse "VÄIKESED SÕBRAD" avamine


Näituse VÄIKESED SÕBRAD avamise puhul oli väga sobiv kutsuda kohale raamatukogu väikesed sõbrad ehk siis mudilased Kehtna lasteaiast "Siller". Vahvate nukkude looja Helerin rääkis lastele kaisuloomadest, mis on heegeldatud amigurumi tehnikas.  Kes soovib keerulise nimega tehnika kohta rohkem teada saada, võib raamatust täpsemalt järele uurida ning ise heegeldamist proovida. Helerini enda, tema tööde ja tegemiste kohta saab lugeda käesoleva aasta Raplamaa Sõnumite 22. veebruari numbris olevast mahukast artiklist.
Tulge raamatukokku näitust vaatama ja oma käsitöödeks ideid ammutama!

~)I(~

HIINA REISIMULJEID
PAJATAS REELIKA LAES

Fotod Reelika fotokogust
Küll on tore, kui inimesed, kes kodunt kaugele käinud, on lahkelt nõus oma reisimuljeid ka teistega jagama. 25. oktoobri õhtupoolikul oli meie külaliseks Reelika Laes. Igapäevaselt on tema tööks õpetada lastele ja noortele ajalugu ja kirjandust, vahel ka eesti keelt. Aga huvisid on Reelikal palju - ajaloo, kirjanduse ja spordi kõrval kindlasti reisimine. Reisimise kirg on viinud teda kahekümne viide eri riiki, viimati külastas ta kauget ning eksootilist Hiinamaad. Kuna Reelika on väga mitmekülgsete huvidega, teadmiste pagas on suur ning silmaring lai,  oli tema esitlust väga huvitav kuulata. Ekraanil vahelduvatele kaadritele taustaks rääkis Reelika palju fakte ja seikasid Hiina ajaloo, eluolu, looduse, kommete ning toidu kohta. Samuti vastas esineja meelsasti kuulajate küsimustele. Oli võimalus uurida kaasa toodud hiina raha, ajalehte, muuseumipileteid - kõik teistmoodi on ju nii põnev.
Aitäh Reelikale aja eest, mida tal töö ja hobide kõrvalt eriti "üle" ei jää. Ning aitäh vahva Hiina-reisi eest, mille saime läbi teha odavalt ja lihtsalt - raamatukogu toolidelt tõusmata :-)
Uute reisideni!


                           =~=   :   =~=   :   =~=

ÕPITUBA "VANA PABERI UUS ELU"


Lisaks raamatukogupäevadele on käimas ka TÕN-i ehk täiskasvanud õppija nädal. Otsustasime meiegi midagi uut õppida. Selleks kutsusime Raplast NOBIINA toast kohale Eda, kelle juhendamisel saime mõtteid ja oskusi, kuidas kasutada ära vana paberit, anda sellele uus elu ning valmistada paberist näiteks jõulukaunistusi. Tore oli see, et kohale tuli palju huvilisi, lastest täiskasvanuteni. Rõõmu tundsid loodetavasti kõik - juhendaja õpetamisest ning kohaletulnud õppimisest.  

 ~)(~ : ~)(~ : ~)(~ 


RAAMATUKOGUPÄEVAD

ETTELUGEMISE PÄEV


Nagu ikka oktoobrikuu lõpus, tähistatakse kõikjal Eestimaal raamatukogupäevi. Need saavad hoo sisse ettelugemise päevaga 20. oktoobril.
Lähtuvalt raamatukogupäevade motost - kohtume raamatukogus, saidki raamatukogus kokku nii ettelugejad, lood kui kuulajad. Külas käisid lapsed Kehtna lasteaiast „Siller“ ning Kehtna põhikooli õpilased. Väikestele lastele esines Pille Matt, kes tutvustas oma uut raamatut „Väike Villem“ ning kaasa võetud nukkusid, kes on tegelasteks tema vastvalminud lasteraamatus. Pille luges ette juttu juba oma järgmisest, veel ilmumata raamatust ning õpetas lastele, kuidas teha valgest paberilehest omale väike Villem. Üheskoos õpiti selgeks Villemi hea tuju mäng.
Algklasside õpilastele lugesid lugusid ette kooli direktor Liivi Siim ning üheksanda klassi õpilased Griseldis, Eneli ja Samuel. Kõigile neile suur tänu toredate lugude eest!

PILDID


“On vaid hetk”

Raamatukogupäevadele pani oktoobrikuu viimasel päeval punkti teatri Sõna ja Tants  etendus “On vaid hetk”, millest said osa  algklassilapsed ja vanima rühma lasteaiamudilased.
Teater Sõna ja Tants loojal  Ivar Lettil on unikaalne oskus oma publikuga vahetult ning tundlikult suhelda. Tema etendused on muusikaliselt, tantsuliselt ja pidevalt kuulajaga-vaatajaga kontaktis olev viis rääkida teemadel, mida tihti välditakse.
“On vaid hetk” keskendus hetkele. Läbi väikese poisi unenäo, mis rääkis ühepäevaliblikast, pani etendus nii väikesed kui suured vaatajad leidma ja nautima hetki oma elus kui ka putukate ja loomade maailmas ning neist rõõmu tundma.  Etendus  rääkis sellest, kui tähtis on nautida seda, mis sul praegu on ning mitte muretseda homse pärast. Iga päev kingib elu meile uue kogemuse, uue emotsiooni.  Iga hetk on eriline ja kordumatu, me õpime pidevalt ja sellepärast ei saa me väita, et teame kõike. Kurbadest hetkedest aitab üle saada teadmine eluringi jätkumisest. 

Oli tõeliselt kaunis hetk Sõna ja Tants teatriga…

   ¤)(¤   ¤)(¤  ¤)(¤


KRISTIINE VAHTRAMÄE
näitus "TASSID"



12. oktoobril sai pidulikult sisse juhatatud uus näitus. Näitusevitriinid on täis logodega tasse, mis kõik on leidnud tee Kristiine Vahtramäe juurde.Ta ise ütleb nõnda: "Tihti kingitakse mulle peale koolitust mõni meene, maiustus või lillekimp. Käesolevale näitusele olen oma kappidest ja sahtlitest välja otsinud ja kõigile uudistamiseks toonud tassid, mis on mulle aastate jooksul kingitud. Lisaks veel mõned näidised erinevatest kingitustest."
Pikemalt saab tasside omaniku kohta lugeda SIIT

~ * ~ *  ~


EVE VETEMAA NAHKEHISTÖÖDE NÄITUSE
PIDULIK LÕPETAMINE


Fotol Eve Vetemaa foto autor: Elve Smitt 
Kehtna raamatukogus oli päris pikka aega võimalus imetleda Eve Vetemaa tehtud nahkehistöid. Kiidusõnu jätkus väga paljudel külastajatel. Sõideti ka ekstra kohale, et näitust vaadata.
9. oktoobril tegime näitusele piduliku lõpetamise, koos autori ja huvilistega. Eve Vetemaa rääkis oma elust, loomingust, kunstist, raamatutest ja paljust muust. Oli huvitav ja hubane koosolemine. 

~ + ~

SUVEST JA LUGEMISEST
ehk
"SUVERAAMAT 2017"



Tibusid loetakse kokku sügisel – suvelugejaid samuti. Sügise saabumise päeval, 22. septembril kell 15.00 kogunes Kehtna Kutsehariduskeskuse saali ligi kakssada last – neid kõiki ühendab huvi raamatute ja lugemise vastu. Toimus Rapla maakonna raamatukogude suveprogrammi „Suveraamat 2017“ lõpupidu, kus tunnustati tublimatest tublimaid lugejaid. Peo juhatas sisse Lotte. Esinesid Rapla tantsuklubi Mustang peotantsijad ning noored tasakaalukunstnikud, akrobaadid ja žonglöörid tsirkusestuudiost Folie. Kuna tegemist on maakondliku projektiga, siis tunnustaski Rapla Keskraamatukogu esindaja kõigepealt maakonna parimaid, kelle hulka pääsesid sel korral ka kolm Kehtna raamatukogu suvelugejat - Merilin Roopärg, Kevin Kozlov ning Keitlin Roopärg. Seejärel jagasid maakonna raamatukogude töötajad tänukirju ja meeneid oma piirkonna agaramatele lugejatele. Tehti Lottega pilte ning söödi üheskoos torti.

Suveraamatu programmist võttis sel aastal osa 486 last. Meie vallas oli osavõtjaid 36. Agaramalt lugesid raamatuid algklasside õpilased. Paljud lapsed osalesid juba mitmendat korda
Raamatukogutöötajatele teeb suurt rõõmu, kui lapsed leiavad tee raamatute juurde ka suvel. Võib-olla mängis oma osa üsna jahedate ilmadega suvi, igatahes lapsed lugesid tõesti palju, nii raamatuid koju laenutades kui ka raamatukogus kohapeal. Kolme suvekuuga sai raamatukogus olev lugemise puu kenasti lehti täis ning arvamustest kirju, sest nagu eelnevatelgi aastatel, andsid lapsed läbiloetud raamatu kohta tagasisidet ning hinnangu, kas ja miks raamat meeldis või ei meeldinud.

Kehtna raamatukogu 2017. aasta tublimad suvelugejad olid:
Merilin Roopärg, Kevin Kozlov, Keitlin Roopärg, Janely Meltsas, Lisanne Tammaru, Laura Kase, Maribel Uurmann, Marie Heinmets, Sander Falilejev, SandraLiis Uutmann, Katriine Kiara Roosi, Emily Ladoga, Anni Kangrumägi, Triine Puur, Adele Zubov, Kertu Orav, Ruuben Joonatan Roosi, Enely Kangrumägi, Georg Kase, Eneli Umbsaar – nemad  said kutse osaleda lõpupeol. Suvelugemise projektis osalesid ka Lisett Männa, Saskia Kranach, Gregor Kase ning Lauri Laam, kuid tagasihoidlikult.

Kehtna raamatukogu tänab kõiki suuri ja väikseid osalenud raamatusõpru, samuti häid abilisi Kehtna Kutsehariduskeskusest, tänu kellele suur pidu teoks sai. Eraldi tahaksime tänada osavate näppude ja lennukate ideedega Reilikat, kes muutis peosaali just selliseks, nagu see peopäeval oli.

"Suveraamat 2017" lõpupeo PILDID (pildistas Ingrid Teder)


                                                           ~~~ : ~~~

FOTOKONKURSI "LOETUD HETKED"
AVAMINE


23. mail toimus meie raamatukogus rändnäituse "Loetud hetked" avamine. Tervituseks kõlas mudilaste esituses imearmas laul "Pesapuu", pillil saatis lapsi muusikaõpetaja Lea. Külalised said infot fotonäituse saamisloo kohta ning võimaluse hääletada oma lemmikfoto poolt. Mööda Eestimaad rändav näitus peatub Kehtna raamatukogus kuni 22. juunini.

                                  :)~(:           :)~(:           :)~(:

TEEMANÄITUSE "LUIGED" AVAMINE


3. mai hommikupoolikul sai Kehtna raamatukogu muusikat täis! Et avada pidulikult luikede näitus, oli kollektsiooni omanik Ene Kangur võtnud meile kõigile üllatuseks kaasa ka pilli ja sõbranna Marvi, kellega üheskoos lasti oma rõõmsameelsetel häältel kõlada. Ene rääkis kogumiskirest, muusikast oma elus ning paljust muustki. Kokkutulnute seas juhtus olema mitmeid ammuseid tuttavaid ning jututeemadest puudust ei tulnud. Teada-tuntud lauluviisid panid kuulajatel meeled uitama ning jalad rütmi kaasa lööma. Päikeseline hommik koos päikeseliste esinejatega andis tugeva positiivse laengu. Aitäh neile selle eest!Teemanäitust "Luiged" saab Kehtna raamatukogus vaadata terve maikuu.

~ < ¤ > ~


SRI LANKA REISIMULJEID
PAJATAS MALLE PERAMETS


11. aprilli pärastlõunal kogunes raamatukokku seltskond huvilisi, kes olid tulnud osa saama Malle Perametsa reisist Sri Lankale. Kui ise igasse maailmanurka ei jõua, siis on ju tore kuulata reisilkäinu muljeid kaugetest paikadest ning reisil juhtunud seiklustest. Seda enam, kui juttu ilmestavad kaunid kaadrid ning jutustaja ise on sõnaosav ja hea huumorimeelega inimene. Soovijad said maitsta ka reisilt kaasa toodud tseiloni teed.
Tundus, et naljakuusse suurepäraselt sobiv lustakalt edastatud reisikogemus meeldis kõigile. Suured tänud kohaletulnutele ja muidugi Mallele, kes oli lahkelt nõus oma reisimuljeid ka teistega jagama!

                                  ~¤~        ~¤~        ~¤~

TÄHISTASIME EMAKEELEPÄEVA

On kenaks tavaks saanud, et lasteaiarühmad leiavad aegajalt põhjuse ja tee raamatukokku. 14. märts on emakeelepäev. Sellel puhul külastasid eile raamatukogu Kehtna lasteaia lapsed Saialille, Kullerkupu ning Võilille rühmast. Maie rääkis mudilastele emakeelest, emakeelepäevast ning selle päeva tähistamisest 

Täna olid raamatukogus külas Lepatriinu ja Karikakra rühma lapsed. Kuulasime üheskoos imeilusat laulu "Emakeel". Lapsed said Marikalt teadmisi emakeelepäeva kohta ning tema juhendamisel mängiti vahvat sõnamängu. Tiina luges lastele raamatust "Okkakese lood" juttu. Poisid-tüdrukud said aega ka raamatukogus rahulikult ringi vaadata ning raamatuid sirvida. Oli tore kokkusaamine. Jääme ootama uusi kohtumisi!


SUUR SUU
Kalle Muuli

Lapse suhu mahub kõik:
kommid, kook ja tordilõik.
Headeks naabriteks seal on
nakkav naer ja jäme jonn.
Ruumi jääb neist ülegi,
sest et suhu üleni
igal lapsel mahub veel
hambarivi ja kaks keelt - 
oma keel ja emakeel.

~oo~oo~


KÜLAS KÄIS AIDI VALLIK 

17. novembril külastas emakeele- ja kirjanduse õpetaja Eva Pedaja kutsel Kehtna kooli kirjanik Aidi Vallik. Temaga oli kaasas ka Ott Vallik, kes on illustraator ja karikaturist ning muusik. Aidi ja Oti koostöös on valminud hulk toredaid lasteraamatuid, mida Aidi Vallik publikule ka näitas.
Suurema populaarsuse kirjanikuna saavutas ta 2001. aastal, mil ilmus esimene noorsoojutustus „Kuidas elad, Ann?”, mis võitis kohe peaauhinna noorsoojutuvõistlusel.
Ainest Anni-lugudeks andis aeg, mil Aidi Vallik töötas õpetajana Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumis. Külaline rääkis ka sellest, millist pahameelt see raamat ilmumise järel lapsevanemates ja õpetajateski tekitas, kuna väga paljud leidsid, et on teemasid, millest ei sobi avalikult rääkida ja tehtud vigu avalikkuse ette tuua. Vaatamata selle ilmusid raamatule ka järjed - „Mis teha, Ann?” (2002) ning „Mis sinuga juhtus, Ann?” (2007). Kas IV osa ka tuleb või mitte, ei julgenud autor lubada. Kunagi on käsikirjaga algust tehtud.
Vallik rääkis ka eriti põnevatest ja eriskummalistest ametitest, mida tal on tulnud täita, kõneles  noorematele lastele kirjutatud erinevatest raamatutest (fantaasialood, realistlikud loomalood, köitvad lasteluuletused), telesarjadest, milledele ta kaastööd teeb ("Saladused", „Suletud uste taga“) ning maakodust, elust maal ja muustki veel.
Kuulajad 6.-9. klassidest olid väga tähelepanelikud ning külalise räägitu oli huvitav nii neidudele kui noormeestele.

~ < : > ~


MARKO KALDUR ja VALGE TÄHEKIIR

Kehtna kooli 3. ja 4. klasside õpilastele käis külaline Ida-Virumaalt tutvustamas oma raamatut „Valge Tähekiire seiklused“ ja samojeedi koeri üldiselt.
Ajakirjanik ja reisimees Marko Kaldur on õppinud ajakirjandust ning turismi- ja hotelliettevõtlust. Ta on rännanud läbi Eestimaa ja avaldanud mitmeid raamatuid vaatamisväärsetest piirkondadest ning põnevatest paikadest, koostanud reisijuhte, viibinud mitmetel pikkadel Siberi ja Kaukaasia ekspeditsioonidel. Külaline rõhutas, et lapsed ikka rohkem looduses liiguksid, asju märkaksid ja ümbrust hoiaksid.
2013. aastal ilmunud  raamat pajatab lastele ja koerasõpradele, kuidas lumivalge samojeedi koer Tähekiir mööda Eestit ringi rändab ning millised seiklused ja elamused talle osaks saavad. Samojeedi koera peetakse maailma üheks ürgsemaks koeratõuks. Tõug pärineb Siberi heledakarvalistest kelgu- ja jahikoertest. Teistest kelgukoertest (alaska malamuudid ja siberi huskyd) on ta koheva kasuka ja muidugi valge värvuse tõttu kergesti äratuntav.
Õpilased olid raamatuga põhjalikult tutvunud. Küsimusi oli tõesti palju ja kõik väga asjalikud.
Kohtumise lõppedes sai igaüks oma käega sõbralikku, rahulikku ja seltsiva iseloomuga koera patsutada ning pilti teha. Muidugi on nüüd, pärast kohtumist, raamatut lugeda soovijaid tunduvalt rohkem.  Võib ainult oletada, kui suur osa lastest oma koju  just niisugust nunnut koera soovib.




~)):((~

TUNNUSTAMINE

11. november, kui Kehtna koolis tähistati isadepäeva, oli ühtlasi raamatuteemaline päev. Kuna on Astrid Lindgreni sünnipäevakuu, oli koolis välja pandud vastav näitus, peeti raamatulaata ning direktori kabinet oli kujundatud lugemispesaks. Koduvalla aabitsat tutvustasid autorid Mai Pärt, Sille Valinu ning peategelane Päikeriin. Kogu koolipere oli koos küllatulnud vanemate ning vanavanematega kutsutud kaasa elama tublimate lugejate tunnustamisele. Tuletasime meelde suve, lugemist ning kõiki suvelugemise projektis osalejaid tänasime spetsiaalselt selleks ürituseks kujundatud järjehoidjaga ning kirjandusteemalise helkuriga, et vahvad suvelugejad ikka ka edaspidi teiste seast välja paistaksid. Tubli lugeja oskab raamatust loetut ka mõista ja saadud teadmisi kasutada, ta laenutab raamatu, loeb selle korralikult läbi, tagastab õigeaegselt või pikendab tähtaega. Ta on korralik ja hoiab raamatut. Tublidest tublimad 2016 valiti välja õpetajate ja raamatukogutöötajate poolt ning nemadki said tunnustatud tänukirja ning järjehoidjaga, et ikka oleks, millega loetaval järge hoida.
Kõik tunnustatud said üllatuskülaliselt Pipilt tugeva käepigistuse ja kiidusõnad. Tänatudustatud said üllatuskülaliselt Pipilt tugeva käepigistuse ja kiidusõnad. Tänatud said ka algklassiõpetajad Ulvi, Ragne, Ülle, Airi ja emakeele ning kirjanduse õpetaja Eeva.  
Pipi pani kogu saalitäie virgutusvõimlemist tegema ning mängima ja sisustas esinemiste vahelised pausid.  Õpilased laulsid õpetaja Lea juhendamisel algul aabitsast ja raamatust, õpetaja Eva oli valinud õpilased lugema raamatu palvet ning luuletust lugemisest. Võimsalt kõlasid lõpulaulud vanemate ja kogu seltskonna tervituseks.  Ürituse lõppedes sai Pipi valikul ja loosi tahtel ennustusvõistluse võitjaks ja kommikoti omanikuks Sandra 2. klassist. Tema oli üks neist, kes arvasid õigesti ära raamatupäeva üllatuskülalise.
Lisaks tublidele suvelugejatele, kelle nimed said nimetatud nii raamatukogu blogis, kooli kodulehel kui ka ajalehes Valla Vaatleja, olid tublid lugejad veel: 
Mart Mihkel Makko, Ragne Mikko, Lisanne Tammaru, Markus Sammel,  Kaspar Oks, Laura Koit, Saskia Kranach, Hugo Särev, May Heleen Laun, Liisa Kukk, Kreta Liis Reino, Ingel Iiris Kaer, Marili Palasse, ja Katrin Silde.



pildistas Merike Saar
Lugeda on popp. Lugeda on hea! :-)
Täname siinkohal järjehoidja kujundajat Seily Sõgel-Raidi väga hea koostöö eest!




~ ¤ ~   ~ ¤ ~   ~ ¤ ~


ETTELUGEMISPÄEVA TÄHISTAMINE



Kätte on jõudnud järjekordsed raamatukogupäevad. Ettelugemispäeva tähistamiseks kutsusime raamatukokku külla lapsed Kehtna lasteaiast "Siller". Mai Pärt luges lastele ette lugusid enda kirjutatud raamatust "Koduvalla aabits". Lapsed said kuulda ka mereteemalisi muinasjutte, sest kestab ju merekultuuriaasta. Üheskoos õpiti selgeks ka kaks vahvat liikumismängu.

¤   :   ¤   :   ¤


KÜLAS KÄIS CONTRA

18. oktoobri pärastlõunal oli Kehtna raamatukogu publikust pungil. Tore, et nii palju rahvast leidis tahtmist ja aega tulla Contrat kuulama ja kaema. Lisaks paljudele täiskasvanutele oli kohal ka suur hulk kooliõpilasi. Nemad ilmselt saidki esinejat kuulates rohkem naeru kihistada, muiata ka seal, kus vanema generatsiooni esindajad natuke kulmu kortsutasid. Loome- ja spordijutu vahele esitas külaline nii enda loodud kui ka läti keelest tõlgitud luulet.

)0(   ~   )0(   ~   )0(  


SUVELUGEMISEST


Suvest on saanud sügis ja suvelugemine selleks aastaks lõppenud. Juba kolmandat korda toimus Rapla maakonna ühine raamatukogude suveprogramm „Suveraamat“. Lugema olid oodatud kõik lapsed 1.-9. klassini. Raamatukogutöötajate koostatud nimekirjade alusel said programmis osalejad raamatuid laenutada, loetule tagasiside vormis mõne kommentaari  ning hinnangugi anda – kas raamat meeldis väga, ei meeldinud üldse või jäi kuhugi sinna vahepeale. Raamatukogus võib näha „suvelugemise puud“, mis suvekuude jooksul aina rohkem lehte läks, sest iga loetud raamatuga lisandus puule lehekesi juurde.

Rapla maakonnas kokku osales sel suvel programmis 395 last. Tore on see, et suvelugemisest osavõtjate arv on kolme aasta jooksul suurenenud meilgi. Ilmselt motiveerib lapsi programmis osalema seegi asjaolu, et sügisel korraldatakse tublidele lugejatele lõpupidu – seal antakse  parimatele auhinnad, nauditakse üllatuskülalisi ja süüakse üheskoos torti. 23. septembril Kohila Gümnaasiumis toimunud "Suveraamat 2016" lõpupeol laulis ja jagas autogramme Grete Paia. Mustkunstnik Fred-Erik Johanson esines hoogsa programmiga täis imelisi illusioone, ohtlikke trikke ja treenitud käteosavust. Ei puudunud tuvid ega valge jäneski.

Kehtna raamatukogu tublimatest suvelugejatest said võimaluse osaleda lõpupeol: Laura Kase, Johannes Karilaid, Enely Kangrumägi, Marie Heinmets, Adele Zubov, Eliise Markus, Georg Kase, Keidi-Kaisa Liik, Anni Kangrumägi, Agnes Markus ,Dominik Ian Morozov. Meie raamatukogus oli suvelugejaid kokku 16, loetud raamatutele anti hinnangud 118 korral. Kõige enam loeti sel suvel “Risto Räppari” lugusid, “Ühe äpardi päeviku” sarja, “Postiljon ja kanad”, “Sonja ja kass”, “Operatsioon “Bernie välja!””, “Luuseri päevikud”, “Kartmatu teadushiir Nero” ja “Kui me olime maailmas üksi”.
Järgmist suve ja suvelugemist oodates ei maksa unustada, et raamatud Kehtna raamatukogus ootavad lugejaid aastaringselt! Nii et mõnusat aega raamatute seltsis ka sügis-talviseks ajaks!   

Pilte "Suveraamat 2016" peost saab vaadata Rapla Keskraamatukogu kodulehe lastelehelt. Pildistas Ingrid Teder.

                                  

~)):((~


KODUVALLA AABITS


30. augustil esitleti Kehtna Kunstide Kooli saalis äsja trükivalgust näinud koduvalla aabitsat. Raamatu koostajaks on Kehtna lasteaiaõpetaja Mai Pärt, pildid joonistas Sille Valinu. Aabitsasse on koondatud aastate jooksul kogutud materjal, mis käsitleb Kehtna valla kõiki piirkondi ja valla asutusi. Pärimustele lisaks on raamatus ka vanavanemate meenutused ja palju vahvaid illustratsioone. Aabitsa koostaja Mai kinkis kaks aabitsat ka meie raamatukogule, nii et kellel huvi, tulge ja tutvuge kohapeal nii raamatuga kui ka raamatu abil meie koduvallaga. Aabitsat on võimalik raamatukogus soovi korral osta.

13. septembril tutvustas Mai Pärt koduvalla aabitsat Kehtna Põhikooli 1. klasside õpilastele.



***  "  ***

RAPLA MAAKONNA RAAMATUKOGUTÖÖTAJATE ÕPPEREIS  LEEDU VABARIIKI


23. -26. augustini käisid Rapla maakonna raamatukogutöötajad õppereisil Leedus. Külastati sealseid raamatukogusid ning tutvuti Vilniuse vanalinnaga. Käidi Palangas ning Kura säärel. Pildimaterjali õppereisist saab vaata SIIN.

~ < : > ~


TEATER! TEATER! TEATER!

Täna etendus Kehtna raamatukogus Soome teatritrupi Vaara−kollektiivi lastelavastus "Valepidimaa" - lugu maast, kus kõik on valesti, tagurpidi ja täitsa kummaline. Seikluse ajal said vaatajad tuttavaks muuhulgas selliste põnevate tegelastega nagu eriti pelglik dinosaurus, targad võlurid ning prints, kes väidab, et ta pole sugugi prints. 
Valepidimaa on 1-8 -aastastele lastele mõeldud lõbus ja põnev muusikaline teatrietendus. Algselt on etendus valminud soome keeles, kuid esitatakse seda eesti keeles. 
Vahva teatritükk pakkus lusti nii kohaletulnud väikestele kui ka suurematele vaatajatele.

>x<   >x<   >x<


MARGUS MIKOMÄGI JA VIIO AITSAM




12. mail oli Kehtna raamatukogus teistmoodi pärastlõuna. Esinejaid oli seekord kaks – Margus Mikomägi koos kitarri ja teatrijuttudega ning Viio Aitsam oma uue raamatuga “Putukafriigi päevaraamat”. Külaliste huvitavad mõtisklused elust, teatrist, raamatutest ja Eestimaast panid kaasa mõtlema. Kel soovi, sai osta endalegi raamatu, kel aga tahtmist "Putukafriigi päevaraamatut" lugemiseks laenata, saab seda teha meie raamatukogus. Põnevat lugemist!

>X<   >X<   >X<


KÜLAS KÄIS MARGIT KILUMETS



                                   
                                   
3. mail külastas Kehtna raamatukogu Margit Kilumets. Telemaastikelt nähtud ja raadio kaudu tuttavaks saanud Margit Kilumets suutis õhtutundideks raamatukokku meelitada päris palju huvilisi.
Margit Kilumets - õppinud Tartu Ülikoolis ajakirjandust, on töötanud televisioonis ja raadios (Raadio 2), aga ka kirjutavas pressis. Kõige kauem olnud tegev ajakirjas "Eesti Naine", töötanud "Stiili" peatoimetajana, teinud kaastööd ajakirjale "Elukiri", "Pere ja Kodu", ajalehtedele "Eesti Päevaleht", "Eesti Ekspress".

Televisioonis on ta juhtinud ja/või toimetanud saateid "Hommikutelevisoon", "Tähelaev", "Sind otsides", "Jõulutunnel", "Osoon". Lisaks on ta kirjutanud elulooraamatu Ita Everist, Kersti Kreismannist, Epp-Maria Kokamägist,viimati ilmus raamat Jaak Joalast. 
Esimene Kilumetsa stsenaariumi järgi vändatud dokumentaalfilm "Afganistani armid" (2005) rääkis ühel ta lemmikteemal, inimese saatusest. Hiljem on ta filmide peategelased majad: Leetse mõis, Viru hotell. Koos abikaasa Juhaniga tegid dokumentaalfilmi Pöide kirikust.
Alates 2009. aastast on Margit Kilumets Vikerraadio toimetaja, aga ta on tegev ka Eesti Televisioonis, kus toimetab ja juhib kultuurisaadet “OP”.
Margit Kilumets on saanud oma ajakirjanikutöö eest mitmeid auhindu (aastapreemiad, parima ajakirjaniku preemia). Kilumets on esimene HEA SÕNA auhinna laureaat (2007).

Külaline rääkis oma elust, töödest ning raamatute saamislugudest põnevalt ja raugematus positiivsuse võtmes, vastas kuulajate küsimustele ning jagas autogramme. Loodetavasti pakkus koosoldud aeg midagi head nii kõnelejale kui kuulajatele. Tänud jagatud aja eest! Oli üks ütlemata tore õhtupoolik, täis Kilumetsale omast reipust ja rõõmsameelsut, kultuurihuvi ja tegutsemislusti.


~ < > ~


MIKA KERÄNEN KOHTUS KEHTNA PÕHIKOOLI ÕPILASTEGA



Tänane külaline oli Mika Arto Juhani Keränen ehk lastekirjanik Mika Keränen, kes on laste seas tuntuks saanud lastekrimkade autorina (esimene lasteraamat ilmus aastal 2008). Oma raamatute eest on kirjanik saanud mitmeid auhindu, näiteks 2016. aasta Nukitsa konkursil hinnati Mika Keränen raamatute "Kuldne Lurich" ja "Küttepuuvargad" eest kolmanda koha vääriliseks. Käesoleval aastal sai Mika Keränen ka J. Oro nimelise lastekirjanduse preemia.
Täiskasvanutele on ta kirjutanud raamatu "Minu Supilinn".
Mika Keränen rääkis väga huvitavalt lugemise tähtsusest ja kirjutamisoskuse vajalikkusest elus. Lastele etteloetud katkendid tekitasid nii mõneski õpilases huvi raamat ise läbi lugeda. Külaline vastas laste küsimustele ning jagas soovijatele autogramme. 

oOo ~ oOo ~ oOo


LUGEJATEGA KOHTUS MATI LAOS

12. aprillil käis Kehtna raamatukogus külas Mati Laos. Tema dokumentaalse esikromaani "Punane Mata Hari" vastu tundsid siinsed lugejad huvi juba enne raamatu jõudmist meie kogusse. On ju Mati Laos kunagi ise Kehtnas elanud-töötanud ja kehtnalastele  tuttav inimene. Huvipakkuv on persoon - Jäneda paruness Maria Budberg ehk Moura, kes on kõneainet ja uurimissoovi tekitanud palju ja paljudes. Nüüd ka Mati Laoses.
Kokkutulnute vähesus ei takistanud veeta mõnus õhtupoolik raamatu autoril ja raamatu huvilistel. Jutud romaanist ja selle loomise tagamaadest said räägitud, küsimused said vastused ning iga soovija sai osta endale oma "Punane Mata Hari".


                                            
   ~ : ~      ~ : ~     ~ : ~

XIII NUKITSA KONKURSI VÕITJATE AUTASUSTAMISE PIDU



Nukitsa konkursil valisid lapsed oma lemmikkirjaniku 
ja -kunstniku kahel viimasel aastal ilmunud lasteraamatute seast. 
Küsitlus toimus koostöös Eestimaa raamatukogudega. 
Sel korral hääletas oma lemmikute poolt 7859 last, kellel oli valida 207 raamatu vahel. 
Rapla maakonnas oli hääletajaid kokku 300, Kehtna rahvaraamatukogus andsid oma hääle kirjanikele ja kunstnikele 43 last. 
2. aprillil. rahvusvahelisel lasteraamatupäeval toimus Eesti Lastekirjanduse Keskuses XIII Nukitsa konkursi auhinnapidu, kuhu oli lisaks enim hääli kogunud lastekirjanikele ja -kunstnikele kutsutud ligi 70 hääletuses osalenud last üle Eesti. Sel aastal said Rapla maakonnast võimaluse osaleda Nukitsa konkursi lõpuüritusel Kehtna piirkonna lapsed, kelleks olid loosi tahtel Liisa Kukk, Kreta Liis Reino ja Rain Verrev.
Pidulikku auhindade kätteandmist juhtis Nukitsamees, kõikidele lastele tuttav tegelane ja ühtlasi Lastekirjanduse Keskuse maskott. Kusti ise peole kahjuks ei jõudnudki, kuna eksles mööda väga huvitavat ja sopilist Keskuse maja, andes oma seiklustest ülevaate nutitelefoni abil nii Nukitsamehele kui ka tervele saalitäiele kokkutulnutele. 
XIII Nukitsa konkursi võitsid Ilmar Tomusk ja Heiki Ernits. Tänati kirjanikke, kunstnikke ja kirjastusi.
Kui auhinnad ja kiidusõnad said üle antud, söödi üheskoos  torti, tehti pilte ja igaüks sai omal käel seda vahvat maja avastada.  Kellel vähegi võimalust, minge ja vaadake ise!
Suured tänud siinkohal bussijuht Aarnele ja veel suuremad Rapla Keskraamatukogule, kes organiseeris laste sõidu Tallinnasse ja tagasi.
Parimad kirjanikud:
  • I koht: Ilmar Tomusk„Kriminalistide” sari: „Kriminaalne suvevaheaeg”, „Kriminaalsed automatkajad” ja „Kriminaalne pangapresident” (Tammerraamat, 2014–2015) – 676 häält
  • II koht: Andrus Kivirähk„Karneval ja kartulisalat” (Varrak, 2015) – 522 häält
  • III koht: Mika Keränensari „Eesti laste krimka”: „Kuldne Lurich” ja „Küttepuuvargad” (Keropää, 2014–2015) – 404 häält
Parimad kunstnikud:
  • I koht: Heiki Ernitspildid Andrus Kivirähki raamatule „Karneval ja kartulisalat” (Varrak, 2015) – 555 häält
  • II koht: Hillar Metspildid Ilmar Tomuski „Kriminalistide” sarjale: „Kriminaalne suvevaheaeg”, „Kriminaalsed automatkajad” ja Kriminaalne pangapresident” (Tammerraamat, 2014–2015) – 373 häält
  • III koht: Heiki Ernitspildid Kristiina Kassi raamatule „Nõianeiu Nöbinina ja korstnapühkija” (Tänapäev, 2015) – 313 häält
Rohkem infot saab lugeda SIIT

Pilte saab vaadata SIIT

* ~  * ~  *  ~  *


RAUNO VAHTRE FOTONÄITUSE 

"MINA OLEN MINA" AVAMINE


Fotode ja näituse autor Rauno Vahtre rääkis piltide saamisloost. Ta puudutas selliseid teemasid nagu "mina ise" - olemine, maskide kandmine, julgus eristuda hallist massist, hinnangute andmine ja mõistmine. 
Autori ellushutumine ja kommentaarid aitasid mõista tema loomingu sügavust ja näha fotodel hoopis enamat, kui silm esimesel pilgul haarata oskas. 
Kes ise näituse avamisele ei jõudnud, aga sooviks autoripoolset kommentaari fotoseeriale lugeda, saab seda teha raamatukogus kohapeal. Tulge lugema, vaatama, mõtisklema...
Näitust saab vaadata kuni 8. aprillini.


~ < 0 > ~


HELJO MÄND  - 90

Ka Kehtna raamatukogu tähistab kirjaniku suurt sünnipäeva. 
Heljo Mändi teatakse eeskätt lastekirjanikuna, aga ta on väga palju kirjutanud ka täiskasvanutele. Raamatuväljapanek annab ülevaate Heljo Männi pikast eluloost ja mitmekülgsest loomingust.
Nagu heaks tavaks on saanud, külastavad Kehtna lasteaialapsed aegajalt meie raamatukogu. Seekord käisid külas mudillased Võilille, Naksitrallide, Lepatriinu ja Nurmenuku rühmast Rääkisime raamatukogust ja raamatutest, kirjutamisest ja lugemisest. Tutvustasime Heljo Männi kirjutatud lasteraamatuid ja raamatutegelasi. Üheskoos laulsime rütmisalmi "Tingel-tangel".



                                                   ~ v ~        ~ V ~        ~ v ~    

ÕPILASTEGA KOHTUS
KIRJANIK ENE SEPP 


11. detsembril oli raamatukogu külaliseks Ene Sepp. Noor kirjanik tutvustas oma juba ilmunud romaane kui ka neid mõtteid, mis raamatuks kirjutamist alles ootavad. Lisaks kohaletulnud põhikooli ja Kehtna MTK õpilastele võis publiku seas näha mitmeid päkapikke - reedel tähistati koolis päkapikupäeva.

~ < 0 > ~

RAAMATUKOGUPÄEVAD 2015

Kirjaniketuur "Sõnaränd"
Väga tore, et selleaastasest kirjaniketuurist sai osa ka meie raamatukogu ja siinsed kirjandushuvilised. Oma sõnad tõid rändama Jan Kaus, Jüri Kolk, Kaupo Meiel ja Karl Martin Sinijärv. Kohtumine loomeinimestega oli huvitav nii eakamatele kui ka loodetavasti nooremale publikule, pakkudes äratundmishetki ning avastamisrõõmu.

 

Mari Tammar
Raamatukogupäevade aegu toimuvatesse ettevõtmistesse oleme alati kaasanud ka põhikooli õpilasi. Muusika-aastast lähtuvalt kutsusime kooliperele esinema Mari Tammari - pärimusmuusiku, kes on ühtlasi ka Raplamaa rahvakultuuri spetsialisti ametis ning oskab mängida mitmeid rahvapille. Külaline avardas laste teadmisi jagades fakte erinevate pillide ajaloost ja tutvustades kaasavõetud muusikariistade ehitust. Põnevusega kuulati, millist heli teevad parmupill, savipill, plokkflööt ja torupill. Mari eeslaulmisel lauldi lugulaulu maailma loomisest ja arutleti lauldu sisu üle. Regilaulu "Peretüdruk pühkis tuba" lauldes tantsiti sabatantsu. 

Peretüdruk, peretüdruk pühkis tuba.
Ta leidis, ta leidis rebase saba.
See oli, see oli ilus ja kena,
see passis, see passis temale väga.
Ilus tüdruk, ilus tüdruk teole, teole.
Kena tüdruk, kena tüdruk näole, näole.
Selle hoian, selle hoian omale.
Hoian oma, hoian oma vennale.
/noot ja sõnad leitud internetist "Rahvalaulu ja liikumise päev emakeele nädalal" materjalidest"/ 

Loomislaulu saab meelde tuletada  SIIN
/

                                   

Lõõtsanaised Märjamaalt
Muusika-aasta tähistamiseks kutsusime külla väega naised Märjamaalt, kes lummasid publikut oma lõõtsamängu- ja lugudevestmise oskusega. Õhtu juhatasid sisse kandlemängijad Kehtna Kunstide koolist, kes koos oma juhendajaga esitasid kõlavaid kandlelugusid. Lõõtsanaiste lood panid kuulajate suud tuntumatele lugudele kaasa ümisema ja jalad takti lööma. Õhtu lõppeski ühise tantsukeerutusega.
Muusika raamatukogus - kõlab hästi!


Külas käis Kati Saara Vatmann
Raamatukogupäevad jätkusid õdusa õhtupoolikuga, kui Kati Saara Vatmann (Maria Indira ikka ka :-) ) käis raamatukogus huvitavat ja värviderohket jutupatsi punumas. Kohaletulnud said põhjaliku ülevaate Kati Saara töödest ja rassimistest nii kodutalus kui ka loomemaastikul. Jutupats sai uhkelt pikk!



Ettelugemise päev -  Pille Matt
Sellesügisesed raamatukogupäevad said alguse lasteaialaste külaskäiguga. 
20. oktoobril tähistatakse Eestis ettelugemise päeva ja seda Eesti Lastekirjanduse Keksuse algatusel alates 1994. aastast. Meie raamatukogusse külla tulnud lastele luges oma peatselt valmivast raamatust "Väike Villem" ette Pille Matt. Kui Pille esimeses raamatus "Nukupiiga Saara Kai" oli rohkem juttu tüdrukutest ja tüdrukutele, siis tema teine raamat räägib väikese poisi Villemi tegemistest. Lapsed said lähemalt tutvuda nii Villemi kui teiste nukkudega, kelle tegemised ja seiklused Pille raamatusse sisse kirjutab. Pille juhendamisel said lapsed ka meisterdada, kellel tuli välja rott, kellel rohkem hiir ning seda rott-hiirte ja hiir-rottide piiksumist kostis raamatukogus ikka tükk aega. Nagu juba traditsiooniks saanud, lubasid lapsed ka sel korral kuuldust-nähtust pilte joonistada, et saaksime raamatukogus vahva näituse üles panna. Raamatukogu jääb ootama nii laste joonistusi kui Pille raamatut väikesest Villemist.

~ < 0 > ~

20. mail käisid Kehtna raamatukogu uusi ruume uudistamas Rapla maakonna raamatukogude töötajad.

~ < 0 > ~

Külas käis kirjanik HELI KÜNNAPAS

29. aprillil käis meie raamatukogus lugejatega kohtumas kirjanik Heli Künnapas. Ta oli kirjanike seast "esimeseks pääsukeseks" meie raamatukogu uutes ruumides, ühtlasi aga toredaks lõpuesinejaks Kehtna valla XII kirjanduspäevade sündmuste reas. Aitäh Helile toreda ja positiivsete mõtetega täidetud ühise aja eest, samuti täname kõiki kohaletulnuid, kes ilusast õhtust osa said.



~ < 0 > ~

KEHTNA RAHVARAAMATUKOGU AVAMINE

23. aprillil 2015





RAHVARAAMATUKOGU KOLIMINE
26.veebruaril 2015



















 






























~  *  ~


Raamatukogupäevad 2014
Reedel, 24. oktoobril käisid meie raamatukogus külas lapsed Kehtna lasteaiast. Pille Matt rääkis oma lasteraamatu "NUKUPIIGA SAARA KAI" saamisloost ning lapsed said tutvust teha raamatu tegelaste - nukkudega.

Kommentaare ei ole: